Hmoždinky

Široký sortiment hmoždiniek: hmoždinky do betónu, pórobetónu, sadrokartónu hmoždinky na veľké zaťaženie, univerzálne a utesňovacie hmoždiny do vlhkého prostredia.

Hmoždinky v stavebníctve a nábytkárstve

 

Hmoždinka je stavebný prvok, ktorý slúži na upevnenie skrutky do steny, stropu alebo podlahy. Predáva sa z rôznych materiálov a s rôznym priemerom v mm, podľa čoho sa aj rozlišujú.

 

Hmoždinka pri upevňovaní funguje ako elastický medzikus rozdeľujúci silu pôsobiacu pri zaskrutkovaní skrutky. Skrutka po zaskrutkovaní roztláča steny hmoždinky, ktoré sa opierajú o steny vyvŕtaného otvoru a držia tak hmoždinku na potrebnom mieste.

 

Najspoľahlivejšie upevnenie hmoždiniek sa dosiahne pri ich použití do stavebného materiálu, ktorý neobsahuje dutiny a póry. V poréznych materiáloch je držanie hmoždinky slabšie, preto sa do takýchto materiálov používajú špeciálne hmoždinky. S vývojom nových stavebných materiálov sa vyvinuli aj špeciálne druhy hmoždiniek. Napr: hmoždinka používaná do sadrokartónu, alebo hmoždinky do izolačných materiálov, ktoré majú špeciálny tvar a závit, čo vylepšuje ich držanie.

V našej ponuke nájdete